Aké sú možnosti po vysokej škole?

Zrazu držíte vysokoškolský diplom v rukách a rozmýšľate, čo ďalej. Niektorí odídu do cudziny za prácou, iný sa zamestnajú v odbore, niektorí sa rozhodnú pre stáž. A vy? Vám ešte blúdia myšlienky, či si nedoplniť vzdelanie. Samozrejme, ak ste z tých, ktorý sa rozhodnú pre doktorandské štúdium len preto, aby ešte mali nejaké tie výhody tohto života a nemuseli ísť hneď do práce, je to na zváženie.
No ak skutočne zvažujete toto štúdium preto, aby ste si rozšírili obzor v danej oblasti alebo preto, že vás láka učiť na vysokej škole, tak ste tu správne!
Ak ste tá druhá možnosť, bez toho to nejde. Ak chcete byť vysokoškolským učiteľom, musíte toto štúdium skrátka bezpodmienečne absolvovať. Ak ste tá prvá možnosť, máte náš obdiv a smelo do toho!vzdelanie knižnica univerzita.jpg
Doktorandské štúdium už nepatrí medzi tie, kde vás budú vodiť za ručičku. Navyše budete pracovať na výskume, budete písať rôzne vedecké články a publikácie, zúčastňovať sa konferencií na domácej i zahraničnej pôde a okrem toho budete viesť výučbu. Nie je to jednoduché pre každého a hlavne vás to musí baviť! Okrem iného, ak si vyberiete toto štúdium na zahraničnej škole, verte, zapotíte sa!
Štúdium trvá 3-4 roky. Je to pomerne dlhá doba, počas ktorej sa možno rozhodnete vzdať sa toho. Zistíte, že to nie je pre vás. To nevadí. Čo vám to však dá?
Všetky vyššie spomenuté oblasti vás môžu dostať do styku s ľuďmi, ktorý sa v tej oblasti venujú profesionálne a napríklad o tom  prednášajú na rôznych univerzitách. V zahraničí sú to ľudia z praxe, takže vám to môže dať veľa. prednáška univerzita študenti.jpgPo vyštudovaní sa možno lepšie zamestnáte a získate super miesto v zahraničí. Možno sa dostanete k veciam, ku ktorým by ste sa za iných okolností nedostali. Dodá vám to sebadisciplínu a priebojnosť. Budete sa musieť zúčastniť prednášok, ale budete to VY, kto bude v zahraničí prednášať. To chce všetko odvahu. A takéto cenné skúsenosti a poznatky sa vám môžu v živote mnohokrát zúročiť. Takže ak ste sa rozhodli pre túto možnosť, smelo do toho!
A len tak pre zaujímavosť, my nad tým premýšľame tiež. 😉