Súkromné digitálne meny, ako je napríklad Libra od Facebooku, by sa v EÚ nemala povoliť, pokiaľ sa riziká, ktoré by mohli predstavovať, jasne neriešili, ministri financií EÚ sa vo štvrtok dohodli.
Tento krok potvrdzuje tvrdú líniu bloku v Libre, ktorá vzbudila kritiku zo strany globálnych regulačných súdov v súvislosti s možným dopadom na finančný systém od jeho oznámenia v júni minulého roka.
„V Európskej únii by sa nemalo začať uplatňovať žiadne stabilné usporiadanie mincí, kým nebudú náležite identifikované a riešené právne a regulačné problémy a riziká spojené s dohľadom,“ uviedli ministri v spoločnom vyhlásení.
Stablecoin je digitálna mena, ako je napríklad Libra, ktoré sú zvyčajne kryté tradičnými peniazmi a inými cennými papiermi, zatiaľ čo cryptocoins, ako sú bitcoiny, nie. Obidve sú kryptomeny.
V októbri sa pod neustálym tlakom regulačných súdov sa zapojila štvrtina pôvodných podporovateľov Libry vrátane platobných gigantov Mastercard a Visa. Exodus opustil Facebook a ďalších 20 členov asociácie Libra, aby pokročili v realizácii projektu, ktorý sa má začať v júni budúceho roka.
Minsitri EÚ uviedli, že by mohli považovať pravidlá EÚ na reguláciu krypto-aktív a stablecoins za súčasť globálneho plánu.
Európska komisia už pracuje na tomto novom nariadení. Komisár pre financie EÚ Valdis Dombrovskis povedal ministrom financií na verejnom zasadaní v Bruseli.
Ministri ocenili aj prácu Európskej centrálnej banky na verejnej digitálnej mene, ktorá by mohla predstavovať alternatívu súkromných iniciatív.
V dokumente predloženom ministrom financií ECB uviedla, že v prípade, že platby v rámci Európy zostanú príliš drahé, môže byť potrebná verejná digitálna mena.
Jej možné prijatie by sa urýchlilo znakmi nižšej potreby hotovosti, uviedla ECB. Varuje však, že dosah takejto iniciatívy na finančný systém by mohol byť veľmi veľký, a preto by bolo potrebné ju starostlivo posúdiť.