Génius alebo podvodník? Tento muž vyhral v lotérii 14 krát!

Vraví sa, že šťastie praje pripraveným. Šťastie je určite potrebné, ale nebude mať žiadnu váhu, ak neprejavíme i kúsok, respektíve veľký kus snahy a rozumu. Dokonalým príkladom týchto tvrdení je človek, ktorý vyhral lotériu až neuveriteľných 14 krát! A myslíte, že to bola čisto iba náhoda? Ale kdeže! Z veľkej časti si musel pomôcť práve svojou inteligenciou.

loterie

Samozrejme v šťastie verím a ak príde, tak si ho vážim, ale nie je hlúpe, aby prišlo len tak bezcieľne či nejakým omylom alebo náhodou. Jeho príchod má svoj zmysel a ten zmysel musíme hľadať ešte skôr, než k nám šťastie dorazí. Vyhrať jackpot a týmto spôsobom legálne zbohatnúť, to sa dá možno raz za život pri obrovskej dávke šťastia. Ale štrnásťkrát?

Táto výhra sa podarila istému rumunsko-austrálskemu matematikovi Stefanovi Mandelovi, ktorý bol šikovnejší než výherný systém, respektíve tento systém dokázal odhaliť a následne legálnym spôsobom prekabátiť.

Ako sa mu to vlastne podarilo?
Podľa jeho tvrdení stačilo „iba“ dať si čas a námahu s vôbec najťažším krokom, zrátať počet všetkých reálnych kombinácií danej lotérie. To znamená, že ak by ste napríklad mali lístok, kde sú čísla od 1 po 40, počet všetkých dostupných kombinácií je presne 3 838 380. (Chcelo by sa vám odhaliť všetky kombinácie?)
Aby táto námaha nakoniec mala zmysel, museli by ste vsadiť len do lotérie, ktorá ponúka jackpot v hodnote minimálne trojnásobku všetkých kombinácií, čiže jackpot by musel mať výšku v sume minimálne 3 x 3 838 380= 11 515 146 v danej mene (použil som Windows kalkulačku :D).

sázení

Museli by ste však najskôr veľa zainvestovať a to sumou, ktorá je totožná s číslom všetkých kombinácií (čiže kúpili by ste 3 838 380 lístkov). Na nákup lístkov by ste si pravdepodobne museli požičať od známych a investorov. Teraz si vytlačíte všetky kombinácie do reálnej podoby, čiže na oficiálne lístky dotyčnej lotérie.
 A nakoniec tá najpríjemnejšia časť, pochodíte všetky prevádzky a postupne vyberáte peniaze, ktoré vám právom patria, nezabudnite si vybrať hlavne jackpot!

  • Vytláčanie lístkov bolo kedysi povolené, no po Mandelovej výhre a jeho verejnému priznaniu sa tento systém zakázal, lístky dnes kúpite iba v obchodoch, súťažiaci si ich už nemôže vytláčať sám.