Na čo netreba v zime zabúdať

Zima nám pekne dokáže skomplikovať život, nielen na cestách, ale ešte aj pred tým, ako vôbec niekam vyrazíme. Spísali sme pre vás pár základných vecí, ktoré by každý vodič mal riešiť ešte pred tým ako príde prvý mráz.

námraza

Či už ste čerstvo vyšli z autoškoly alebo ste ostrieľaný vodič je dobré si pripomenúť, čo treba mať v aute okrem povinnej výbavy. Tá vám totiž v zime stačiť nebude. Ideálne je, ak si skontrolujete ešte na jeseň, či máte všetko, čo by ste mohli potrebovať, keď sa vyskytne prvý mráz a sneh. Keď to príde a vy nebudete dostatočne vybavený, môže vám i zamrznuté okno nepekne  skomplikovať život. Škrabkametlička na odhrabanie snehovej pokrievky z auta sú v zime samozrejmosťou. Ak ste ich na jar vyložili z auta, určite ich tam nezabudnite veľmi rýchlo vrátiť. Sneh vás môže prekvapiť kdekoľvek, nie len ráno pri dome.

Možno si myslíte, že vy reťaze nepotrebujete. Ale zimy sú v posledných rokoch nevyspytateľné a snehu nám napadlo aj tam, kde sme to už ani nečakali. Nikdy neviete, kde a v akej situácii sa ocitnete. Nepodceňujte dôležitosť reťazí, ale ani prezúvanie na zimné pneumatiky. Veľa z nás si necháva prezúvanie na poslednú chvíľu. Nečakajte na prvý sneh.  Zimné pneumatiky treba nahodiť hneď ako padne teplota pod + 7 °Cstupňov.

Veľmi častým problémom v zime je aj štartovanie. Potočíte kľúčikom, ale auto nereaguje. Miesto cvaknutia žiadna reakcia. Prípade vám len horko ťažko naštartuje a následne hneď zdochne. Nie a nie naskočiť. Neskúšajte však štartovanie dookola, keď to nejde, tak to nejde. Mohli by ste baterke ešte viac ublížiť. Keď nenabehne na prvý pokus, otočte kľúčik na prvú polohu a nechajte 15 sekúnd. Potom skúste znovu, nie však viac ako tri razy. Teraz vám už pomôžu len štartovacie káble. Máte? Áno aj toto je jedna z vecí, ktoré treba mať vždy v kufri. Teraz už stačí len druhé auto, pripojiť káble a veselo nabíjať. Poproste suseda alebo kohokoľvek vo vašej blízkosti. Ľudia sú ochotnejší, ako si myslíte. Ak však ani to nepomôže, treba novú baterku.

řetězy

Ďalším problémom môžu byť aj nekvalitné tekutiny vo vašom aute. Tankovať najlacnejšie palivo nemusí vždy znamenať, že ušetríte. V konečnom dôsledku vás to môže vyjsť ešte drahšie a okrem toho, že nekvalitné a lacné tekutiny môžu tuhnúť a spôsobovať v zime problémy so štartovaním, pri pravidelnom tankovaní môžu spôsobiť i väčšie problémy a rýchlejšie opotrebovanie súčiastok. Pri tejto téme je dobré spomenúť j nemrznúcu zmes. Nezabudnite na ňu, lebo keď vám voda v ostrekovačoch  zmrzne v tej najnevhodnejšej situácii, už bude neskoro.