Behom k lepšej mysli

Určite ste už počuli o tom, aký je beh skvelý, keď chce človek schudnúť, no podľa mňa by mali behávať, aj ľudia, ktorý si potrebujú tak povediac vyvetrať hlavu, či usporiadať myšlienky. Taký beh vo fitnes centre je niečo úplne iné, než beh vo voľnej prírode. V takomto prostredí sa človek vie uvoľniť a aj, keď sa práve fyzicky namáha, je to upokojujúca forma cvičenia. Keď ste v strese, či vypätí z blížiacich sa deadlineov, tak je beh aj pre Vás tá správna terapia, ako to zo seba dať von a zbaviť sa nadbytočnej záťaži. Po takom behu sa človek cíti sviežejšie a hlavne dobrý pocit, z toho, že sme pre seba niečo urobili je v tomto okamihu ozaj silný. V prírode načerpáte nové sily a možno aj nápady, nech ste už kancelárska krysa, či umelec hľadajúci inšpiráciu pre svoj nový obraz.

joggin.jpg

Pri behu potrebuje vytrvalosť a túžbu nevzdať to po prvej zákrute, keď Vás vaše nohy začnú upozorňovať, že sa dnes na toto necítia. No vy určujete, čo sa bude s nimi diať. Takéto sebazaprenie sa odráža potom aj vo vašom pracovnom, či súkromnom živote a dokáže ovplyvniť, to, ako sa rozhodujete a, ako nakladáte s ťažkými situáciami a výzvami, ktoré sú pred Vás položené. Tak, ako povedal raz Arthur C. Clarke: „Jediný spôsob, ako objaviť svoje limity je ísť za ne.“ A mal pravdu. Beh Vám môže pomôcť prekročiť Vašu komfortnú zónu a vstúpiť do neznáma. Nebáť sa ísť z dverí a dokázať, hlavne sám sebe, že na to máte a dokážete to. Keď sa vieme sústrediť na to, aby sme sa nevzdali, precvičujeme tým svoju myseľ. Tým spôsobom, ako kvalitný spánok, tak aj beh pomáha k jasnej mysli a k logickejšiemu uvažovaniu. Pri tom, ako naše nohy utekajú do diaľky máme dosť času na prehodnotenie si svojho dňa, vymyslenie riešení na svoje problémy aj vytvorenie nového pohľadu na rôzne veci.

běžící dívka.jpg

Vždy, keď si obujete bežecké topánky, nezabudnite teda, že to robíte pre seba, a pre svoju fyzickú, ale aj psychickú pohodu. Dôležité je pri každom športe začať a najdôležitejšie je vytrvať a hlavné je veriť si. Toto poznamenanie nájdeme aj v citáte od Lowella Thomasa: „Každý deň urob o trochu viac, ako si myslíš, že si schopný“.