Peniaze na zhorené pamiatky

Asi každý počul o požiari, ktorý zasiahol chrám Notre Dame vo Francúzku v podvečer, presne v pondelok Veľkého týždňa. Ľudia stojaci okolo len nechápavo krútili hlavami a nemohli uveriť, že ozdoba Francúzka a ikona katolicizmu sa dostala do takejto situácie. Požiar si našťastie nevyžiadal obete na životoch, no tie finančné sú značné. O to horšie je aj fakt, že práve keď ničivá sila ohňa zasiahla, bol kostol v rekonštrukcii a intenzívne sa na ňom pracovalo.

notre dame

  • Takmer pár hodín po celosvetovom medializovaní tohto nešťastia sa mnohé celebrity rozhodli prispieť k oprave, ktorú si Notre Dame vyžaduje. Samozrejme, že nejde o malé čiastky. Finančnú podporu už prisľúbil Bernard Arnault, vedúci značky Louis Vuitton. Do kampane sa prihlásili aj riaditelia alebo majitelia takých značiek ako je L´Oréal alebo Apple.
  • Aj samotní Francúzi si uvedomujú, aké veľké je ich kultúrne dedičstvo a preto prezident Emanuel Macron prisľúbil čo najrýchlejšiu obnovu a rekonštrukciu, ale aj finančnú podporu. Dokopy sa vydelilo vyše sedemsto miliónov eur. Okrem toho aj bežní obyvatelia Francúzka môžu prispieť. Vyhlásené sú benefičné koncerty na podporu alebo aj zbierky.
  • Problémom pre takýto pamätník môže byť aj fakt, že ide o jednu z najstarších zachovalých pamiatok. Ukrývala totiž v sebe stromy, ktoré boli ohnuté kvôli streche. Ďalej je tu nespočetne veľa mramoru a skál, dreva a iných vzácnych surovín. Sklo, ktoré sa mohlo poškodiť je už len kvôli jeho veku nemožné napodobniť, či opraviť.

kostel

  • Aj keď ide o významnú a neoddeliteľnú pamiatku našej histórie, mnohí občania majú výhrady alebo hnev na vládu. Francúzsko sa už dlhšie zmieta v biede, na čo sa snaží upozorniť skupina žltých viest. Tí už niekoľko mesiacov neprestajne protestujú za zlepšenie životných podmienok pre bežných ľudí. Aj preto si finančné príspevky vyslúžili určitú dávku kritiky, a mnohí s ňou súhlasia.