Keď študent zarába

Nie jeden mladý človek rozmýšľa, ako si zarobiť čo najviac ešte pred tým, kým začne oficiálne pracovať. Ľudia navštevujúci vysokú alebo aj strednú majú i iné záujmy okrem školy. Hľadanie tej správnej brigády je niekedy na dlhé lakte. Mnohí však nemyslia na to, čo sa stane, keď dostanú svoju prvú prácu. Kedy sa musia platiť dane zo zárobku?

studium

  • Pri hľadaní brigády by ste sa mali vyhnúť pochybným ponukám, ktoré v sebe nezahrňujú písomnú dohodu. Ak nechcete pracovať na plný úväzok, môže sa vám všetko zdať v poriadku. V realite však má zamestnávateľ povinnosti, ak chce zamestnávať brigádnika. Aj vy musíte zaplatiť odvody do Sociálnej poisťovne a zmluva môže ochrániť pracovný čas, ktorý je ohraničený na 20  hodín za týždeň. Mať v rukách papier je potvrdenie, ktoré sa vždy zíde.
  • Na to, aby ste mohli uzatvoriť pracovnú zmluvu ako študent nestačí len čestné slovo, že študujete. Pre firmu je dôležité, že im predložíte doklad o návšteve školy alebo univerzity, musíte mať minimálne 16 rokov a mať pravidelnú dochádzku. Do svojho 26. roku môžete pracovať a byť evidovaný na škole.

barman

  • Ak nechcete platiť Sociálnej poisťovni pekne veľkú čiastku, môžete požiadať o daňovú výnimku. Tým docielite to, aby sa percentá, ktoré ste povinný odviesť, znížili. Zárobok nad 200 eur sa hodnotí ako dostatočný, aby ste z neho odviedli požadovanú sumu.
  • Treba mať na pamäti, že akékoľvek zamestnanie by ste mali nahlásiť poisťovni, ak sa však zamestnáte mimo územia Slovenska, odložte si pracovné zmluvy a iné listiny. Pri práci v zahraničí ako brigádnik nemusíte informovať úrady, no treba si všetko podstatné zdokladovať pre budúce odvody.
  • Ak ste dostatočne šikovný, aby ste boli živnostník na Slovensku a cez leto si chcete privyrobiť zopár peňazí, v tomto prípade svoje plány hláste úradom. Tu pravidlá platia ináč a je dôležité, aby ste sa nevyhýbali zodpovednosti. Na každej pobočke Sociálnej poisťovne sa nájde veľa ochotných úradníkov, ktorí sa neboja klientov a ich otázok.