Finančná pôžička? Dobrý nápad ale…

Podľa nie jednej aktuálnej štatistiky žijeme v dobe, kedy sa ľudia zadlžujú viac, ako kedykoľvek pred tým. Život na dlh je v niečom veľmi pohodlný. Nemusíte v ruke obracať každé euro, máte financie navyše, a to bez toho aby ste museli čakať na deň výplaty. Mnoho ľudí svoju peňažnú situáciu rieši presne takto. Veď je to v podstate jedno. Minúť peniaze teraz, alebo až vtedy keď príde výplata. Nie je to však úplne pravda.

investice
 
Vždy zaplatíte viac
 
Pri každej pôžičke nesplácate iba sumu, ktorú ste si požičali, ale i úroky. V prvom rade, by ste si teda mali vybrať finančný produkt s čo najnižším úrokom. Avšak i v tomto prípade, v skutočnosti zaplatíte oveľa viac ako ste si požičali. Kým máte trvalé zamestnanie, alebo príjem, splácanie vášho dlhu väčšinou nie je problém. ten nastane až vtedy, keď sú vaše mesačné príjmy nižšie ako samotná splátka. Ak neplatíte načas, úroky stúpajú a vy platíte ešte viac.
 
Myslite dopredu
 
Dôležitá je najmä dostatočná finančná rezerva. Tú si môžete vytvoriť i z časti pôžičky. Za žiadnych okolností na ňu nesiahajte. Poslúži vám v prípade, ak by ste neboli schopní platiť splátky. Vyhnete sa tak zbytočným problémom. Rezerva, by vám mala vystačiť na dostatočne dlhé obdobie. Je ťažké povedať, či sú to tri mesiace, alebo pol roka. Mohli by sme povedať, že tento čas, by mal byť dostatočne dlhý na to, aby ste si mohli napríklad nájsť nový zdroj príjmu v prípade, že by ste prišli o zamestnanie.

smlouva
 
Ďalšia a ďalšia a ďalšia a…
 
Mnoho ľudí rieši problém so splácaním pôžičky ďalším zadlžovaním. Tu je na mieste hlavne zdravý rozum. Niekedy totiž nemusí byť takéto rozhodnutie na škodu. Ak máte napríklad viacero menších pôžičiek, je rozumnejšie splácať jednu. Pokiaľ by ste i meškali so splátkami, úrok vám bude narastať len raz. Dôležité je vedieť, kedy prestať. Ak sa budete donekonečna iba zadlžovať, z toho kolobehu sa nikdy nedostanete. Nezabudnite, že stres spôsobený finančnými problémami, vás môže pokojne dostať aj na psychiatriu.