Horčica nie je len chutná ale taktiež zdravá

Horčica biela patrí do čeľade kapustovitých rastlín. Na prvý pohľad je takmer nerozoznateľná od repky olejnej. Ak teda najbližšie pri ceste autom uvidíte žlté polia, nemusí to byť jednoznačne repka, ale taktiež horčica. Z tejto rastliny sa vyrába celosvetovo milovaný pokrm, horčica. Mnoho ľudí na ňu nedá dopustiť, pretože ide o ozajstnú delikatesu. Ak sa to s ňou nepreženie, dokáže jedlu dodať neopakovateľnú chuť. Horčica, však nerobí dobre iba našim chuťovým pohárikom, ale taktiež zdraviu.

hořčice

Liečebné účinky horčice poznali už Gréci a starí Rimania. Používali ju ako protijed a liek pri tráviacich problémoch. Tráveniu pomôže aj dnes, a to hlavne pri zápche. V podstate by sme ju mohli označiť za akési prírodné preháňadlo.
Horčica dokáže zmierňovať zápal v tele a i na ňom, teda je účinná aj pri vonkajšom použití. Staré mamy, v minulosti deťom s ochorením dýchacích ciest natierali horčicou hrudník. Tá mala zmierniť kašeľ a pomôcť vykašliavaniu. Protizápalové účinky oceníte aj pri kožných problémoch. Horčica pomáha aj pri bolestiach hlavy, žlčníkových kameňoch, ochraňuje cievy, znižuje krvný tlak a v neposlednom rade chráni organizmus pred voľnými radikálmi, teda vznikom rakoviny. Horčica má aj silné antibakteriálne účinky.

Horčica je zdravá aj vo forme známeho krému, avšak omnoho lepší efekt majú samotné semená rastliny. Tie si môžete kúpiť v obchode, alebo nazbierať na vlastnom pozemku, pretože. Stačí ju dostatočne skoro vysiať, sem tam poliať a úrodu máte zaručenú. Horčičné semená, by ste nemali konzumovať len pri zdravotných problémoch, ale aj ako prevenciu.

plnotučná horčice

Čo ste o horčici možno nevedeli

  • Prvá augustová sobota patrí horčici. V tento deň sa totiž celosvetovo oslavuje deň horčice.
  • Horčica (aj tá otvorená) nemusí byť skladovaná v chladničke. Vďaka jej antibakteriálnym vlastnostiam sa totiž pokazí len ťažko.