Nezdravé len raz za čas

Niektoré potraviny patria medzi vyslovené kalorické bomby, z ktorých sa na nás kilogramy lepia jedna radosť. Problémom nie je to, keď si ich doprajeme raz za čas, ale spôsob života, kedy ich máme na tanieri každý deň. Pozrime sa teda na to, ktorým pokrmom by sme sa mali radšej vyhnúť.

večeře
 
Múka je smrť!

Áno tento citát si získal veľkú obľubu. Nie je pravdivý doslova, ale v rámci priberania na ňom predsa len niečo je. Zjednodušene povedané, biela múka nášmu telu dodáva veľmi veľa energie. V prípade športovcov, alebo detí, ktoré sa nachádzajú v období vývinu, je práve preto nevyhnutná. Pokiaľ však nevydávame veľa energie, alebo máme problém s vyššou váhou, bielej múke sa treba naozaj vyhnúť. Dobrou alternatívou je celozrnné pečivo, ktoré obsahuje vysoké množstvo vlákniny, podporuje správne trávenie a nie je takým problémom v oblasti váhy.
 
A čo cukor?
 
Rovnako ako biela múka, je aj biely cukor veľmi kalorickým pokrmom. Podobne nám dodá nadmerné množstvo energie v podobe sacharidov. Pri chudnutí, ale i preventívne, ho preto radšej nahraďte cukrom trstinovým, medom, alebo inými prírodnými sladidlami. Výbornou alternatívou je napríklad stévia, alebo takzvaný xylitol, teda brezový cukor, ktorý má veľmi nízky glykemický index.

pečení
 
Zabudnite na „umeliny“
 
Konzervačné látky, umelé sladidlá, farbivá a dochucovadlá. Všetky tieto umelé látky taktiež vašej váhe nepomôžu. Pôsobia negatívne na celý organizmus a telo, ktoré nefunguje správne, nemôže ani správne spaľovať tuky. Čerstvé potraviny, no hlavne zelenina a ovocie sú preto tými najlepšími alternatívami.
 
Nasýtené tuky telo nadmerne nasýtia
 
Najväčším zdrojom nasýtených tukov sú potraviny živočíšneho pôvodu. Hovoríme hlavne o červenom a tučnom mäse, teda hovädzine a bravčovine. Ďalej sú to nekvalitné slnečnicové oleje, masť, mliečne výrobky a tiež produkty ako napríklad majonéza. Naše telo však tuky potrebuje. Rozumnejšie je však prijímať hlavne tie rastlinné. Vysoké množstvo nájdete napríklad v avokáde, sóji, alebo orechoch.