Prežite hudbu naplno!

Aby sme mali naozaj skutočne kvalitný pôžitok z hudby, potrebujeme niekoľko informácií o slúchadlách poznať.
Najprv si ich rozdelíme na dve skupiny. Komerčné a štúdiové. Komerčné slúchadlá sú charakteristické svojím pútavým dizajnom, širokým výberom a nie veľmi kvalitným prednesom. Veľmi často sú umelo preplnené basovými frekvenciami, hovoríme, že sú prebasované.
Štúdiové slúchadlá sú kvalitatívne tiež na rôznych úrovniach, ale už aj tie najlacnejšie zaujmú svojím zvukom oveľa viac, ako komerčné slúchadlá. No aj cena sa šplhá do iných úrovní.
Komerčné, ale hlavne štúdiové slúchadlá sa rozlišujú svojou konštrukciou na základné tri typy.

sluchátka

Uzavreté slúchadlá

Ide o technológiu, kde konštrukcia slúchadiel je uspôsobená tak, aby čo najviac tlmili okolitý hluk a zároveň, aby ani okolie nepočulo, čo sa v slúchadlách prehráva. Ich využitie nájdeme hlavne v profesionálnych štúdiách, alebo v televíznych štáboch.
V štúdiách je totiž dôležite, aby pri nahrávaní bolo úplné ticho. Zvuk, vychádzajúci zo slúchadiel, môže totiž nahrávku zničiť. V televíznom priemysle je zas dôležité, aby kameraman mal čo najlepšiu zvukovú izoláciu od vonkajšieho prostredia.

headset

Otvorená konštrukcia

Pri tomto type slúchadiel je dôležité si uvedomiť, že to, čo vám v slúchadlách hrá, počujú ľudia okolo vás. Akú má výhodu táto konštrukcia? Jej podstata je v kvalitnom priestorovom efekte. Kým v uzavretých slúchadlách môžeme vnímať niečo, čomu sa hovorí ponorkový efekt, otvorené slúchadlá vám dajú krásny priestorový zážitok ako v koncertnej sále.

poslech

Polouzatvorená konštrukcia.

Ide o akýsi kompromis medzi tým, aby zo slúchadiel vychádzalo čo najmenej postranného hluku a kvalitou priestorového vnemu. Takže pokiaľ potrebujete slúchadlá, ktorými nechcete priveľmi rušiť svojich spolubývajúcich, ale chcete mať krásny zvuk, môžete siahnuť po tejto kategórii.
Ako vidíte, ani pri výbere slúchadiel to nie je jednoduché, pokiaľ chceme dosiahnuť kvalitu a skutočný pôžitok.