Spoznávame Český Krumlov

Návšteva Českého Krumlova bola u nás momentálnym rozhodnutím, ktoré sme však vôbec neoľutovali. Práve naopak. Toto mesto nám vyrazilo dych v každej uličke a určite ho odporúčame na dvoj až trojdňovú mini dovolenku. Ceny v reštauráciách boli približne ako u nás v hlavnom meste a ubytovanie sa pohybovalo v cene od 20 € na noc. Náš penzión sa nachádzal 5 minút pomalej chôdze od centra.Letecký pohľad na mesto.jpg
Český Krumlov leží v Juhočeskom kraji blízko hraníc s Rakúskom. My by sme ho porovnali ku kombinácii našej Banskej Štiavnice a malých Benátok. Práve rieka Vltava dodáva mestu punc talianskeho mesta. Celé centrum Českého Krumlova je od roku 1992 zapísané na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dominantou mesta je zámok, ktorý je najkrajším v Českej republike. Výhľad zo zámku na celé mesto bol dychberúci. Navyše celú rozprávkovú atmosféru dotvárala jesenná príroda a nádherné slnečné počasie. Zámok je naozaj nádherný a hlavne obrovský. Je rozdelený na niekoľko prehliadkových okruhov a preto si na jeho spoznávanie vyčleňte celý deň. K zámku patrí aj park, ktorý sa oplatí navštíviť.
V Krumlove spokojne môžete len tak blúdiť a kochať sa farebnosťou starých budov a uličiek. Posedenie na kávičke pri brehu Vltavy vás prenesie do inej dimenzie. Nočný Český Krumlov.jpgPri prechádzke iste neodoláte a kúpite si suvenír v jednom z nespočetných obchodíkov s miestnymi umeleckými výrobkami. V meste nájdete aj množstvo antikvariátov a stredovekých krčiem. Iste sa zastavíte na každom moste a budete fotiť ostošesť. Naozaj sme nevedeli kam skôr pozrieť a čo skôr na pamiatku fotiť. Jednou z najkrajších vyhliadok je tá, ktorá sa nachádza oproti hotelu Rúže. Z tohto miesta vidíte celú panorámu zámku a námestie Svornosti s farebnými domčekmi. Inak ruža je znakom mesta a môžete ju nájsť na každom dome, ktorú vlastnil rod Rožmberkov. Práve táto rodina prispela k rozvoju a budovaniu mesta. A vy by ste ho mali navštíviť a pocítiť tak dych romantiky a histórie na vlastnej koži.