Zberateľstvo – pohľadnice

Malé, šikovné kartičky, na jednej strane s obrázkom podľa témy, na ktorú sú určené, tak si pamätáme papierové pohľadnice. Dnes ich už takmer úplne nahradili moderné technologické spôsoby komunikácie: internet či mobil, prostredníctvom ktorých posielame pozdravy pri príležitosti narodenín či iných sviatkov v roku. Klasické pohľadnice však ešte celkom nevymizli.

pohlednice

Filokartia
Ide o zberateľský odbor, ktorý zahŕňa výrobu a umelecké spracovanie pohľadníc, históriu a tiež ich zberateľstvo. V mnohých krajinách môžeme nájsť kluby obdivovateľov a zberateľov klasických pohľadníc, ktorí usporadúvajú pravidelné stretnutia, na ktorých si vymieňajú kúsky zo svojich zbierok a debatujú o novinkách z tejto oblasti zberateľstva.

Druhy pohľadníc
Zbieranie pohľadníc na prvý pohľad vyzerá ako jednoduchá vec, ale vzhľadom na skutočnosť, že ich je obrovské množstvo čo sa týka druhov, oplýva rôznorodosťou. Bežne delíme pohľadnice na vianočné, narodeninové, jubilejné či veľkonočné, ale je to len malá časť z rozsiahleho záberu.
Spoločenské: patria sem pohľadnice určené na niektoré zo sviatkov, ako sú Vianoce. Veľká noc či jubileá a výročia. Určené sú priamo danému adresátovi.
Zemepisné: na nich sú vyobrazené dominanty miest, historické budovy či stavebné slohy

panáček

Náboženské : je to veľmi obľúbený motív na pohľadniciach, určených na Vianoce a Veľkú noc.
Prírodné: zachytávajú flóru – lesy, hory, rieky, nerasty.. a tiež faunu – zvieratá divé či domácich miláčikov, motýle, vtáky…
Technické: v časoch technickej revolúcie sa to takýmito pohľadnicami len hemžilo. Parné lokomotívy, vzducholode, stroje, lietadlá, ale aj bane či továrne sa na pohľadniciach objavovali často. Dnes už majú aj historickú hodnotu.
Historické: zachytávajú nejaké pamätné alebo historické udalosti.
Pohľadnice zo sveta s prívlastkom naj…
-najväčšiu zbierku tvoria veľkonočné pohľadnice s počtom 7 000 kusov a pochádza z Ruska z roku 1886
-najdrahšia pohľadnica na svete stojí 32 000 libier
-prvá vianočná pohľadnica je pôvodom z Anglicka a zobrazuje šťastnú rodinu, pripíjajúcu si pohárom vína
-najstaršie pohľadnice zo Slovenska pochádzajú z roku 1892