Holandsko

Najčastejšie asociácie, ktoré sa vyskytujú pri slove Holandsko, sú staroveké mlyny, farebné tulipány, marihuana, okres Red Light a drevené topánky. V skutočnosti je Holandsko oveľa viac ako vyššie uvedené stereotypy. Jedná sa o jeden z najkrajších štátov v západnej Európe s nezvyčajnou prírodou, mnohými hradmi a starobylými mestami. Napriek tomu, že výlety do Holandska nie sú lacné z dôvodu vysokých nákladov na lety a ubytovanie, hotely v Amsterdame sú často preplnené.

tulipány

  • Regióny a strediská

Hlavným mestom je Amsterdam , kvintesencia všetkých zázrakov, o ktorých je známe Holandsko. Toto mesto je neuveriteľne fotogénne: nádherná architektúra, malebné kanály, známe aj tým, ktorí tu nikdy neboli.  Hlavné atrakcie sú sústredené v centre, rozdelené na staré a nové časti. Prvý, Audzeyds, je známy pre oblasť Červeného svetla. Druhá, Nievesaid, je oveľa upokojenejšia a najdôležitejšia: hlavné námestie Dam s elegantným kráľovským palácom a monumentálnym kostolom Nieuwekerk zapôsobí na jeho veľkoleposť. Najlepšie nakupovanie sa nachádza v regióne Jordánsko, rozmarná moderná architektúra sa nachádza v okrese Ost. Zatiaľ čo Amsterdam má slobodu, Haag rieši formality: práve tu sídli Parlament, vláda a Palác mieru, kde OSN rozhoduje o osude planéty. Vďaka politike turistov obdivujú luxusný hrad Binnenhof, sídla Lange Voorhout, renesančnú, barokovú a secesnú architektúru.

  • Podnebie

Územie Holandska je ovládané miernym námorným podnebím. Zimy po celej krajine sú mierne, ale s mokrým, rýchlo sa taviacim snehom a častými mrazmi, otáčajúc kanály do ľadových zrkadiel. Leto je teplé, ale nie horúce, s komfortnými teplotami pre pešiu turistiku. Zrážky padajú po celý rok: zatiahnuté počasie, hmla a dážď nie sú nezvyčajné. Najčastejšie prúdia silné dažde v Holandsku v auguste, ten istý mesiac sa považuje za najhorúcejší. Najlepší čas na cestovanie je jar a začiatok leta: teplé, príjemné a ak prší, stane sa to menej často ako na jeseň.  Klíma je miernejšia pri pobreží Severného mora, v skutočnosti nie sú žiadne drastické zmeny počasia. Čím ďalej od pobrežia, tým silnejšie sú sezónne a dokonca denné zmeny vlhkosti a teploty.

holandsko

  • Ako sa vyhnúť problémom?

Holanďania sú veľmi priateľskí, otvorení a priateľskí. Slováci sú pre nich úplne rovnakí cudzinci ako všetci ostatní. Takmer každý hovorí a rozumie hlavným európskym jazykom.  Predaj mäkkých drog je legalizovaný v krajine, je ich dokonca možné zakúpiť v mnohých kaviarňach v centre mesta. Z bezpečnostných dôvodov neprídete do kontaktu s predajcami na ulici. Okrem toho je v Holandsku veľa advokátov pre zvieratá (a sú veľmi aktívni), takže je lepšie, aby ste nemali kožušiny.