Čo všetko ukrývajú moria a oceány

Obrovská rozloha, miesta v neuveriteľných hĺbkach a neustále prúdenie vody. To všetko zabraňuje vedcom moria a oceány preskúmať do poslednej kvapky. Aj práve preto sa neustále objavujú informácie o nových živočíšnych druhoch, ktoré žijú práve na týchto miestach planéty. Veď uznajte. Existuje vôbec lepšie miesto, kde sa pred svetom skryť?

pod vodou

  • V roku 2012 skupina britských vedcov objavila v blízkosti Antarktídy celú skupinu živočíchov, o ktorých ešte nikdy nikto nepočul. Zoskupovali sa okolo takzvaných hydrotermálnych prieduchov. Na týchto miestach bola absolútna tma. Vedcov však prekvapila iná skutočnosť. Teplota v okolí prieduchov dosahovala takmer 400 stupňov Celzia. Rovnaký ekosystém nenájdete na žiadnom inom mieste na svete.
  • V roku 2016 bol objavených až šesť nových živočíšnych druhov. Britská expedícia tento krát zavítala na dno indického oceánu. Celý výskum sa začal ešte v roku 2011. jeho výsledkom bolo objavenie nových druhov podmorských červov, alebo krabov. Ostatné potvory, neboli schopní zaradiť do žiadnej existujúcej skupiny živočíchov.
  • Vody morí a oceánov niekedy neprekvapia ničím novým. Pravidelne sa však objavujú už poznané živočíchy, ktoré šokujú svojimi rozmermi. Napríklad taký žralok veľrybí patrí medzi najväčšie podmorské živočíchy. Výskumníkom sa ale podarilo naraziť až na osemnásť metrov dlhých jedincov. Rekordérom je aj kalmár obrovský. Najväčší zdokumentovaný zástupca tohto druhu, vážil dvadsať ton. Najväčší ulovený kúsok, meral viac ako štrnásť metrov.

medůza

Druhou kategóriou podvodných tajomstiev, sú predmety, za ktorými stojí ľudská populácia. Niektoré sa vo vodách ocitli náhodou, niektoré zas zámerne.

  • V roku 2006, britský umelec Jason De Caires Taylor, prišiel s myšlienkou, vytvoriť podvodnú galériu. Na dne Karibského mora dnes stoja desiatky sôch, ktoré však nie sú iba turistickou atrakciou. Sochy totiž slúžia ako umelé koralové útesy. Poskytujú domov stovkám morským živočíchom.
  • Lodná preprava tovaru patrí medzi tie najrozšírenejšie. Raz za čas sa však stane, že lode s naloženými kontajnermi, doslova klesnú ku dnu. Posledný prípad sa stal začiatkom januára 2019. Počas búrky, sa do Severného mora, zosunulo takmer tristo kontajnerov s všemožným tovarom.
  • Znečistenie oceánov a morí je extrémne. Niektoré druhy odpadov, sa časom akoby prispôsobili prírode a dokonale do nej zapadli. Napríklad také. Ak sa vyberiete na dovolenku k moru, určite sa po takejto netradičnej pamiatke poobzerajte.