Ostrov Bali bez cestovnej kancelárie

Bali je indonézsky ostrov, ktorého severné pobrežie omýva Jávske more a zvyšok pobrežia Indický oceán. Ostrov je tak krásny a obyvatelia priateľskí, že si našiel svoje miesto na mape ľudí hľadajúcich cenovo prijateľnú dovolenku so závanom exotiky. Cestovať na ostrov môžete cez množstvo cestovných kancelárií, ale ak ste jazykovo zdatní a nebojíte sa cestovania na vlastnú päsť, dá sa sem zvítať aj po svojej osi.

pláž

Spiatočné letenky na Bali môžete získať za 500 € s prestupom v Singapure, alebo Kuala Lumpur. Keďže nebudete viazaní na cestovku, odporúčame návštevu týchto miesta. Dva dni vám budú stačiť. Turistické 30 dňové víza si vybavíte na letisku po pristáti na Bali, sú bezplatné. S dorozumievaním sa nebudete mať problém, ak hovoríte anglicky. Platiť môžete na ostrove dolármi, ale kurz nie je výhodný. Lepšie je si zameniť peniaze a využívať lokálnu menu, ktorá sa nazýva indonézska rupia (IDR). Najlepší kurz a zmenu bez problémov dosiahnete za doláre. Pri platbe kartou, alebo výbere hotovosti z bankomatu, podstupujete isté riziko. Je dobré si karty poistiť, alebo využívať bankomaty len v bankách so strážnikom. Kartou plaťte len vo veľkých obchodoch.

S ubytovaním na Bali nebudete mať problémy. Ubytovanie je tu naozaj lacné, štandard sa dá získať už od 10 € za noc. Všetky bežné ubytovacie portály vám ponúkajú veľký výber nocľahov. Stačí vám nájsť si ubytovanie na dve noci a keď sa zoznámite s prostredím, sami uvidíte, že nie je problém si nájsť niečo priamo na mieste. Zároveň tak budete slobodní a môžete cestovať po celom ostrove bez obmedzenia. Na premiestňovanie využívajú všetci buď motorky, taxíky, alebo autá. S organizovanou dopravou sa tu skoro vôbec nestretnete. Cena prenájmu skútra je až smiešna a to okolo 3 € na deň a dostanete sa ňou všade. Výborným variantom je aj cestovanie autom spolu so šoférom, ktorý pozná miestne pomery a cesty. Takéto cestovanie vás vyjde zhruba na 40 € na deň a hodí sa na dlhšie trasy.

palmy

Nemusíte sa báť, že by ste na Bali zomreli hladom. Jedlo je tu lacné a veľmi chutné. Vyskúšajte hlavne rôzne druhy exotického ovocia, zeleninu, ryžu, či kokos.
Najideálnejšie počasie tu vystihnete od apríla do novembra. Na Bali vás nečakajú all inclusive hotely, alebo more bez vĺn. No zažijete tu pohľady na tie najkrajšie západy slnka, krásnu divokú prírodu, môžete sa naučiť surfovať, navštíviť sopky a chrámy, obdivovať ryžové polia. Napriek tomu tu nájdete aj pláže s krásnym bielym pieskom a to na juhu ostrova napr. Dreamland Beach. Posledným našim tipom je kultúrne centrum Bali a to mesto Ubud, kde nájdete výborné reštaurácie, nádhernú prírodu a bazény s úchvatnými výhľadmi.