Prečo obmedziť fastfoodové jedlo


Jesť zdravo je väčšia polovica úspechu, ako byť zdravý, spokojný a cítiť sa dobre. Znamená to, že budeme jesť vyváženú stravu, nebudeme vynechávať teplú stravu aspoň raz počas dňa, budeme jesť pravidelne, v menších množstvách a hlavne musí byť náš jedálniček plný ovocia a zeleniny, ktorú naše telo veľmi potrebuje a veľmi mu prospieva.

burger.jpg

„Nezdravá strava a ignorovanie fyzickej záťaže organizmu, vyvoláva riziko vývinu cukrovky druhého typu, a zhoršuje kognitívne funkcie, čo môže spôsobiť demenciu a atrofiu mozgu.“ Práve toto vravia vedci z Austrálskej národnej univerzity, ktorý nedávno prišli na to, že rýchle stravovanie sa nie je nebezpečné len pre našu váhu a pridáva nám zbytočné kalórie, ktoré sa ukladajú v tele ako tuky, ale tiež vážne ohrozuje náš mozog.
Mozog starne vraj tým, keď sa nesprávne stravujeme. Ak teda chceme byť zdravý, nie len na fyzickej úrovni (s čím sa samozrejme spája aj dobrá psychická úroveň, lebo keď sme zdraví, cítime sa dobre) musíme sa stravovať tak, aby sa nám celý náš organizmus mal za čo odvďačiť. Odborníci dokonca poznamenávajú, že pravidelná konzumácia týchto rýchlych jedál môže dokonca vyvolávať aj akúsi „potravinovú alergiu“ a to najmä u detí.

jídlo.jpg

To však stále nie je všetko, takáto potrava sa dá tiež nazvať akousi „neviditeľnou potravou“, pretože núti človeka nepamätať si, že už jedol. Inak povedané, toto jedlo vás poriadne nezasýti, hladný budete o chvíľu zase a jediný výsledok je množstvo zdravotných ťažkostí. Aby toho nebolo málo, spôsobuje aj neplodnosť u žien a ďalšie riziká s tým spojené. Konzumácie nezdravej potravy je tiež úzko spätá z vyššie spomínanými psychickými chorobami. Vedci totižto prišli na to, že 17% opýtaných ohľadom toho, či ich trápia nejaké psychické problémy odpovedali áno. Zvýšená potreba konzumovania cukru je tiež spätá napríklad s bipolárnou poruchou, kedy človek prežíva obdobne silnú mániu a potom zasa ťažkú depresiu.